Забезпечення захисту персональних даних
Розвиток ІТ-бізнесу в Україні
Формування стратегії розвитку ІТ в держорганах
Освітня функція

ЗАПРОШУЄМО ДО АСОЦІАЦІЇ
 

П’ять правил безпечного дитинства «в мережі» від Комітету з освіти Асоціації Digital Ukraine

В багатьох куточках України цими днями розпочинаються шкільні літні канікули. Незважаючи на воєнний стан, діти завжди залишаються дітьми, і багато з них сьогодні, навіть більше, ніж раніше, проводить час в інтернеті.

Зокрема, за даними міжнародного дослідницького проєкту ESPAD, розміщеними на офіційному порталі Міністерства освіти та науки України, лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користуються соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно 50% – 4 та більше годин.

У сучасному світі ковід-пандемії та військової агресії росії проти України, вміння та навички користування дітьми шкільного віку «всесвітньою павутиною» стають критично важливими як для навчання, так і фізичної та психологічної безпеки.

За іронією долі, саме інтернет є тим самим джерелом небезпеки, яке, за невмілого користування, може значно погіршити психоемоційний стан дитини та навіть загрожувати фінансовій чи фізичній безпеці родини.

Чого ж варто остерігатися уважним батькам та їх цифровим вундеркіндам в мережі у 2022 році?

На першому місці, як і раніше, виступають фішингові атаки, що полюють на фінансову інформацію користувачів інтернет. Для убезпечення від «зламів» карткових рахунків та інших цифрових гаманців юних користувачів мережі та їх батьків варто не тільки знати, але й суворо дотримуватися трьох нескладних правил: НЕ клікати на сумнівні посилання будь-де, НЕ надавати вашу повну фінансову інформацію на будь-яких ресурсах, НЕ робити публічним ваш основний фінансовий номер телефону для будь-яких онлайн чи офлайн реєстрацій.

Кібербулінг є іншим видом небезпеки в мережі. Явний чи прихований він здатен значно погіршити якість життя як дитини, так і дорослого. Численні «ботоферми» є лише одним з найбільш легко розпізнаваним проявом такого булінгу. Агресивні, неправдиві чи принизливі висловлювання, графіка чи відео на адресу вашої дитини мають якнайшвидше бути припинені, і навчити вашу дитину розпізнавати та вчасно виходити з травмуючого спілкування чи навіть спроб шантажу – головна задача уважних дорослих, батьків та вчителів.

Дуже важкою може стати і звичайна інтернет-залежність дитини. Вирішити дану проблему у сучасному світі часто стає можливим лише за допомогою фахових психологів.

Також значний негативний вплив на здоров’я вашого нащадка має і звичайна гіподинамія, що тісно пов’язана зі значним зростанням проміжку часу, який сучасна дитина проводить перед екраном гаджету. Страждає, перш за все, опорно-руховий апарат, зір, когнітивні здібності. У дитини також можуть легко виникати депресивні чи агресивні стани, а захоплення деякими ресурсами чи іграми на кшталт сумнозвісного «синього кита» несуть і пряму загрозу здоров’ю чи життю дитини. Саме тому дорослі мають, не порушуючи приватності життя дітей, слідкувати за часом та якістю їх спілкування в мережі.

Особливо важливою у 2022 році для українських дітей стала інформаційна гігієна стосовно правил повідомлення про оперативну військову ситуацію в регіоні перебування дитини. Як дорослим так і дітям суворо заборонено розповсюджувати будь-яку інформацію (відео, фото, текстові чи аудіо повідомлення) щодо місць перебування ЗСУ та ТРО України, місця ушкоджень внаслідок ворожих нападів та іншу оперативну інформацію, що може викликати загострення безпекової ситуації в Україні та районі безпосереднього перебування дитини та його родини. Відповідальність за порушення дитиною даних правил як у воєнний, так і у мирний час, лежить на його батьках чи особах, що їх заміщують.

Дорогі діти, батьки, вчителі та всі, кому не байдуже майбутнє нашого наступного покоління, дотримуйтесь простих правил кібербезпеки та інформаційної гігієни не тільки у День захисту дітей, але повсякчас – і будьте в безпеці!